Mehmet.234 16 Mayıs 2019 00:46
öyle birşey yok kardeşim bir müslümam diğer müslüman kardeşine bu tür soruları sormak ve bu kulluk görevleri yerine getirilmiyorsa eğer yapması gerektiğini söyleyip hatırlatmak mecburiyetindedir sadece oruç değil herşey için geçerli.
Şikayet Et
Mehmet.234 16 Mayıs 2019 00:22
zaten genelde Ramazanda oruç tutuyoruz
Şikayet Et
beqran 13 Mayıs 2019 09:50
yazmayacaktım ama tutamadım kendimi; "sıcak havada 10 saatten fazla su içmemenin yararını anladığım anda tutacam" demişsin ya, hayatta her şeyin maddi karşılığı yoktur, herkesin bunu anlamasını da beklememek gerek. tamamı 24 saat olan günün nasıl ki en azından 8 saatini uykuyla geçiriyorsun ve buna karşı koyma gücün yok, oruç da inanan insanlar için bir arınma ve diğer 11 ay için teşekkür ayıdır... kimse ramazanda aç-susuz kaldı diye ölmez merak etme, tıka basa,karnı burnuna varıncaya çok yemekten ve buna bağlı hastalıklardan ölen insan çoktur yalnız... dedim ya inanç meselesidir hayatta bazı şeyler, inandığın şeyler için bazı şeylerden feragat edersin hayatta...mesela bir çocuğun olur ömrünü ona adarsın, neden gezmek tozmak varken hamile eşinle hastane köşelerinde savrulursun, neden sabaha kadar bir çocuğun sesiyle uykunu bölüyorsun ya da neden yaşıyorsun? *hayatta inandığın şeylerdir seni ayakta tutan ve seni sen yapan. babanı neden seversin mesela? *dünyada 7 milyar insanın içinde farkedilmeyen sen neden yaşamayı tercih ediyorsun? *geceleri sessiz sedasız dağ başlarında çadır kur, yıldızları seyret, görebildiğin gökyüzü evrenin sadece bir parçası iken sence sen ve senin fikirlerin neden önemli olsun kainat için? *kimse kimsenin inancını ya da inanmamasını sorgulayamaz,sadece yazdığınız cümle biraz inanan insanları yaralayabilir, o yüzden açıklama ihtiyacı hissettim.. *dünyada 3 kutsal din var bildiğiniz gibi; ilk önce Musevilik, sonra Hristiyanlık, sonuncusu ve hepsini kapsayan İslamiyet.. *bugün milyonlarca Yahudi var ve inanmaya devam ediyor, aynı şekilde Hristiyanlar ve Müslümanlar..dünya genelinde bu üç kutsal dine inanan 4 milyar civarında... *Bizim dinimiz hepsini kabul eder ve bunların artık hükmü kalmadığını ve son din olarak yeryüzüne geldiğini Kuran la, Peygamberimizle, ashabıyla ispat eder... *benden bu kadar..
Şikayet Et
muhunal 13 Mayıs 2019 07:51
Kuran'ı Kerimde der ki, "Allah buyurdu: Ben sana emretmişken seni secde etmekten alıkoyan nedir? (iblis): Ben ondan daha üstünüm. Çünkü beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın, dedi." İşte bu ise onu cehenneme sürükledi, eminim iblis de insanların benden üstün olma nedenini anladığım anda secde edicem diyordur.
Şikayet Et
Dhmiii 13 Mayıs 2019 03:48
Kutup ayılarına farz değil ki saatin pek önemi yok
Şikayet Et
Veefa 12 Mayıs 2019 10:33
İşin ehlinden öğrenip ona göre davranırsan esas olan budur ama diğer bir esas ta ameller niyetlere göredir, yani mutlak çözüm.
Şikayet Et
TME3 12 Mayıs 2019 04:18
Sıcak havada 10 saatten fazla su icmemenin yararını anladığım anda tutacam
Şikayet Et
Mazi.Ati 11 Mayıs 2019 16:06
Mahallede bir kocakarı var; yaşlı teyze, nine vs yerine kocakarı demeyi çevresinin huzurunu bozduğu için tercih ediyorum; her işe karışır; sonra da ben karışmam ki bana laf düşmez ki deyip durur. Bu arkadaş da öyle. Biz oruö tutanlara diyeceğini demiş, diyemeyeceğini imalı yolla belirtmiş sonra da isteyen istediğini yapar, inanır vs diyor. Bu arada delil yok dediği her şeyin delili ve ispatı var. Oruçla ilgili her jonu bilime de uygun. Bir kimse ne kadar fotosentez bilime aykırıdır dese de bu bilimsel gerçekliğe etki etmez.
Şikayet Et
mertdogru17 11 Mayıs 2019 13:29
Sana ne!!! Diye bir şık da olmali.
Şikayet Et
fikiradami 11 Mayıs 2019 11:18
Her meseleyi bilimsel kalıpta izah edilmedikçe inanmayanlara ve oruç yok bilimsel değil filimseldir diyenlere gelsin. Ünlü düşünür Bernard Shaw demiş ki "Gelecekte doktorların hastalara yazacakları reçete, müslümanların kıldığı namaz ve tuttuğu oruç olacaktır."
Şikayet Et
12345